You are currently viewing 30 sposobów, aby bardziej kochać siebie

Miłość do siebie jest ważną częścią dbania o siebie, budowania zdrowych relacji oraz szeroko pojętego rozwoju. Koncepcja self-love jest dosyć prosta: oznacza, że akceptujesz siebie– mając świadomość swoich mocnych i słabych stron; traktujesz siebie z życzliwością i szacunkiem oraz dbasz o dostrzeganie i zaspokajania swoich potrzeb, o swój rozwój i dobre samopoczucie. Nie chodzi o bycie egoistą. Tak naprawdę dobra relacja z sobą samą(-ym) jest podstawą do budowania dobrych relacji z innymi. W samolocie maskę tlenową zakładasz najpierw sobie, by założyć ją później tym, którzy potrzebują Twojego wsparcia.

Jak pokochać siebie? 30 sposobów

Jest wiele sposobów na praktykowania miłości do siebie! Możliwości są nieograniczone i naprawdę są one w zasięgu Twojej ręki! Najważniejsze, by były one zgodne z Tobą. Poniżej znajdziesz 30 sposobów na praktykowanie miłości własnej – potraktuj je jako inspirację i zacznij szukać własnych 😊

Zapraszam Cię do wyobrażenia sobie siebie. Zastanów się, jak możesz okazać miłość w stosunku do siebie od tych najbardziej zewnętrznych spraw, schodząc powoli do tych głębszych, bardziej złożonych (te ukryte głębiej mają ogromne znaczenie, ale nie zapominaj też o tych drobnych). Pomyśl o sferze swoich myśli, uczuć i działań, które możesz podjąć. Może zechcesz sobie to narysować? W Cyfrowej Biblioteczce w materiałach rozwojowych znajdziesz do tego karty pracy.

1.Otocz się przedmiotami, które mogą być wyrazem miłości do Ciebie. Niech ich nie będzie zbyt dużo, żebyś nie doświadczył(-a) poczucia przytłoczenia. Kolorowy kubek z inspirującym napisem? Miękki, ciepły koc? Zdjęcie szczęśliwych wspomnień na ścianie? Żywe rośliny?

2. Zorganizuj swoją przestrzeń. Uprzątnij mieszkanie – bałagan może powodować dyskomfort. Może warto byłoby pozbyć się nieprzydatnych sprzętów i bibelotów – jeśli są w dobrym stanie możesz wystawić je na sprzedaż. Czy masz w tej przestrzeni miejsce, w którym możesz pobyć sama ze sobą? Ulubiony fotel, biurko, kanapa, łóżko?

3. Ubierz się w to, co lubisz. Przejrzyj swoją szafę i wybierz ubrania, które lubisz, nosisz i czujesz się w nich dobrze. Oddaj, sprzedaj lub wyrzuć te, których już dawno nie nosisz. Lepiej mieć ich w szafie mniej, ale niech będą to takie, które są wyrazem dbałości o siebie. Nie odkładaj ubrań na „lepsze okazje” – jesteś ważna i masz prawo czuć się piękna już dziś!

4. Umaluj się – jeśli lubisz. Lubisz podkreślać swoje piękno makijażem, pomalowanymi paznokciami, zadbaną cerą? Rób to! A jeśli nie jest to dla Ciebie ważne, nie musisz iść za trendami. Zadbaj o siebie w taki sposób, jaki jest zgodny z Tobą.

5. A może wizyta u kosmetyczki, stylistki ubrań, wizażystki? Czemu nie? Zadbanie o swój wygląd może być jednym ze sposobów na okazanie sobie miłości. jeśli teraz jest to paza Twoimi możliwościami czasowymi lub finansowymi, wpisz ten punkt na swoją listę marzeń.

6. Weź kąpiel! A może wolisz prysznic? Zadbaj, aby ten czas był czasem relaksu i odpoczynku. Może kupisz ulubiony płyn do kąpieli, może zapalisz świece by Twoje zmęczone oczy mogły odpocząć, a może w tle puścisz delikatną relaksującą muzykę?

7. Śpij! Zadbaj o swój sen. Twoje ciało potrzebuje odpoczynku. Bez niego ani rusz! Możesz przypatrzeć się swojemu rytmowi dobowemu i spróbować wprowadzić dobre nawyki. Podpowiedzi znajdziesz w książce „Śpij, jedz i ruszaj się zgodnie ze swoim rytmem okołodobowym” autorstwa Satchin Panda. Czasami wystarczy odłożyć telefon 2 godziny przed snem i wywietrzyć sypialnię, żeby jakość Twojego snu wzrosła.

8. Ruszaj się! Nasze ciała zostały stworzone nie do siedzenia, ale do ruchu. Daj swojemu ciało codzienną dawkę ruchu. Jaki lubisz najbardziej? Spacery, rozciąganie, rower, taniec…? Sprawdzaj, który rodzaj ruchu jest dla Twojego ciała najbardziej optymalny.

9. Słuchaj potrzeb ciała! Czasami Twoje ciało jest już tak umęczone, że sposobem na zadbanie o niego będzie wizyta u specjalisty – lekarza, fizjoterapeuty, osteopaty, masażysty.

10. Badaj się regularnie! Zadbaj o to, żeby raz w roku zrobić podstawowe badania krwi. Nie zapominaj o samobadaniu piersi i cytologii.

11. Nawadniaj i odżywiaj się! Pamiętaj o codziennym nawodnieniu – może dzbanek wody, który będziesz miała w zasięgu wzroku ułatwi Ci wypracowanie takiego nawyku? Zadbaj też o dobre jedzenie, które nie tylko będzie Ci smakować, ale będzie odżywiać i służyć Twojemu ciału. Popracuj nad uważnym jedzeniem – bez pośpiechu, z wyczuwaniem konsystencji, smaku. A może lubisz gotować i wypróbujesz nowy przepis?

12. Obiad w restauracji, kawa na mieście. Czemu nie? Można to połączyć od razu z miłym towarzystwem. Ale co stoi na przeszkodzie, żebyś od czasu do czasu wybrała się na dobrą kawę w swoim własnym towarzystwie?

13. Spędzaj czas na łonie natury! Nasze ciała i nasz umysły potrzebują kontaktu ze świeżym powietrzem i z zielenią. Świeże powietrze często ma działanie terapeutyczne, a przygody na świeżym powietrzu możesz połączyć z byciem z bliskimi osobami. Możesz zaplanować spacer z partnerem lub przejażdżkę rowerową z dziećmi.

14. Odłóż telefon, wyłącz telewizor, wycisz social media! Odpocznij od ekranów i przełącz telefon w tryb „nie przeszkadzać”. Podaruj sobie taki reset!

15. Przeczytaj książkę! Kiedy ostatni raz czytałaś? Jaki rodzaj literatury, a może poezji, lubisz najbardziej? Nawet samo pozwolenie sobie na jeden rozdział dziennie może być aktem miłości własnej. Nie musisz od razu przeczytał całego tomu!

16. Obejrzyj wartościowy film lub serial! Wybierz się do kina, teatru lub opery! Świadomie wybieraj treści, którymi się karmisz. Niech Ci służą. Oglądanie filmu czy wyjście do kina może być też okazją do wspólnego czasu z ważnymi dla Ciebie ludźmi.

17. Buduj relacje z ludźmi, którzy Cię wspierają. Z którymi lubisz po prostu być. Których możesz prosić o pomoc – i korzystaj z tego! Powiedz bliskim, kiedy potrzebujesz pomocy, czasu lub przestrzeni. Unikaj, a może i odetnij, relacje, które są dla Ciebie toksyczne.

18. Dbaj o ważne relacje dla Ciebie. Zadzwoń do przyjaciółki, zorganizuj randkę z drugą połówką, zaplanuj wieczór z przyjaciółmi lub wakacje. Wartościowy czas z ludźmi, których kochamy, może naprawdę regenerować.

19. Komunikuj granice i daj sobie pozwolenie na powiedzenie „nie”. Kiedy ćwiczysz mówienie „nie”, pozwala ci to wziąć na siebie to, z czym jesteś w stanie sobie poradzić. To dobry sposób, aby bardziej szanować i kochać siebie.

20. Zadbaj o wyciszenie, modlitwę, medytację i kontakt z Bogiem. Człowiek jest jednością psycho-fizyczno-duchową. Nawet jeśli nie uważasz się za człowieka wierzącego, masz w sobie sferę duchową, która potrzebuje być zaopiekowana.

21. Codziennie zauważaj swoje potrzeby i szukaj takich strategii na ich zaspokojenie, które są dla Ciebie dostępne tu i teraz. Czasami samo zauważenie i nazwanie swoich potrzeb może już przynosić obniżenie napięcia. Listę potrzeb znajdziesz w Cyfrowej Biblioteczce. Szukaj też takich sposobów – strategii na ich zaspokojenie, które są dla Ciebie dostępne – zapisz je na liście!

22. Zrób „białą listę”, na którą wpiszesz praktyki, które Cię relaksują, pomagają naładować wewnętrzne baterie, z których będziesz mogła/mógł skorzystać, gdy zajdzie potrzeba. Powieś ją w widocznym miejscu, żeby nie musieć jej nagle szukać.

23. Bądź uważna na myśli i słowa, które do siebie kierujesz. Niech będzie w nich słychać życzliwość do siebie, nawet jeśli popełnisz błąd lub coś zaniedbasz. Doceniaj swoje wysiłki i starania.

24. Daj przestrzeń na przeżywanie i kontakt ze swoimi emocjami. Nie upychaj ich pod dywan, bo one niosą bardzo ważne informacje. Nie musisz się ich bać. Przestrzeń na uśmiech, łzy czy nazwanie swojej złości są naprawdę ważne!

25. Wprowadź praktyki, które pomogą Ci kontaktować się z tym, co dla Ciebie ważne. Może będzie to prowadzenie dziennika, w którym będziesz notować swoje myśli. Czasami przelanie naszych myśli na papier może być jedną z najbardziej uzdrawiających rzeczy, jakie możemy zrobić. Może praktyka codziennej wdzięczności. Może poranny uśmiech do swojego odbicia w lustrze. A może karteczki z przypominajkami przyklejone na lustrze ze słowami, które będą Cię wzmacniać, np. „Jesteś ważna.”

26. Odkrywaj siebie! Rozpoznaj swoje mocne i słabe strony; wyznacz wartości i żyj w zgodzie z nimi; stawiaj przed sobą wyzwania i cele. Pewnie, że możesz wykonać np. Test Talentów Gallupa lub Badanie DISC4D, ale na początek naprawdę wystarczy zwykła codzienna obserwacja.

27. Nie bój się marzyć! Stwórz swoja listę marzeń. Człowiek jeśli ma przed sobą cel, jest bardziej zmotywowany nawet do podejmowania wysiłku. Odkładaj nawet drobne oszczędności na to, co jest dla Ciebie ważne. Odłożone do skarbonki lub na konto oszczędnościowe 10 zł tygodniowo, daje Ci ok. 520 zł rocznie. To już są niezłe pieniądze!

28. Realizuj zainteresowania, pasje i hobby! Nie masz takich, to może warto spróbować popróbować różnych rzeczy, np. szydełkowanie, robienie makramy, pisanie, układanie puzzli, taniec, robienie zdjęć… Kochać siebie to robić rzeczy, które sprawiają, że Twoje serce się uśmiecha.

29. Umów się na konsultacje z psychologiem, psychoterapię, coaching, warsztaty rozwojowe lub kierownictwo duchowe… Czasami trudno samej/-mu zadbać o swoje wnętrze, zauważyć siebie, swoje potrzeby, okazywać sobie miłość. Skorzystaj ze wsparcia innych osób, które mogą Cię w tym profesjonalnie wesprzeć. Czasami wystarczy jedno lub kilka spotkań. Czasami będzie potrzeba ich więcej. Ale pierwszy krok jest potrzebny. To inwestycja w siebie i swoją rodzinę z naprawdę wysoką stopą zwrotu! Zamiast kupować batoniki, ubrania czy gazety, warto przeznaczyć finanse w taką konsultację. Dbanie o swoje zdrowie psychiczne to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić, aby okazać miłość do siebie.

30. Zapisz kilka konkretnych pomysłów na okazanie sobie miłości i zacznij działać. Pomyśl, który język miłości jest Ci najbliższy, i tego kanału użyj do okazywania sobie miłości. Więcej o językach miłości w kolejnym artykule.

Działaj!

Jeśli chodzi o dbanie o siebie i miłość do siebie, nie ma dobrego ani złego sposobu, aby to zrobić. Zawsze możesz coś zmienić, ale potrzebny jest pierwszy mały krok. Potraktuj tę listę jako inspirację i zacznij działać już dziś!

Umów się ze sobą na mały eksperyment – daj sobie miesiąc lub dwa, podczas których wybierzesz kilka dostępnych dla Ciebie praktyk i będziesz je sumienie wdrażać. Po tym czasie sprawdź, jak czujesz się sama ze sobą i w relacjach z innymi naprawdę ważnymi dla Ciebie ludźmi. Możesz mi o tym napisać – kontakt@monikaiskierka.pl . Powodzenia!

Monika

Wszystkim wymienionym ważnym obszarom w życiu człowieka przyglądamy się w kursie online #uważneżycie

Na listę zainteresowanych kursem online #uważneżycie możesz zapisać się tutaj  
 
Kolejna edycja będzie ruszać w czerwcu 2024 r.

Dodaj komentarz